Android 6.0 Marshmallow Yenilikleri

LG Android 6.0 Marshmallow Modelleri

LG Android 6.0 Marshmallow Modelleri

Google’ın desteklenen cihazlara verdiği Android 6.0 Marshmallow güncellemesi bazı yeniliklerle birlikte eleştirileri de beraberinde getirdi. Bilhassa RAM tüketimi,batarya tüketimi ve bellek tüketimi üzerine yoğunlaşan güncelleme, bakalım ne kadar başarılı olacak. Bunu kullanıcı eleştirileri ve yapılan testler ile zamanla göreceğiz.

Android 6.0 Marshmallow Pil Ömrü

Android 6.0 Marshmallow Pil Ömrü

Yeni Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile uygulama geçişleri de daha efektif bir hale geliyor. Ayrıca gelen iletileri tıkladığınız zaman direk olarak uygulama içerisinde ki ilgili bölüme geçiliyor(Örneğin ugelen tweet’i tıkladığımız da Twitter üzerinden ilgili tweet’e geçmesi gibi). Bu özelliğin diğer bir adı ise App Links.

Android 6.0 Marshmallow Yeni Özellikler

Android 6.0 Marshmallow Yeni Özellikler

Yeni güncelleme, açılış ekranına da oldukça eğlenceli ve göz alıcı bir animasyon eklemiş. Bunun yanı sıra bildirimleri öncekinden biraz daha kişiselleştirebilmekte artık mümkün. Fakat widget’ların sayısı ve özellikleri hakkında pek bir yenilik yok diyebiliriz.

Android 6.0 Marshmallow Yenilikleri Neler

Android 6.0 Marshmallow Yenilikleri Neler

Yeni Android Pay ödeme sistemi de eskisine nazaran artık daha kararlı çalışıyor ve güçlü güvenlik duvarıyla basit kullanım sunuyor. Ayrıca NFC destekli cihaza sahip olan Android 6.0 Marshmallow kullanıcıları kredi kartları yanlarında olmadan kolaylıkla alışveriş yapabiliyor.

Android 6.0 Marshmallow Durum Çubuğu

Android 6.0 Marshmallow Durum Çubuğu

Güncelleme ile gelen System UI TUNER adlı özellik ile arayüzü ayarlayıcısı üzerinden değişiklikler yapılabiliyor. Batarya sembolüne pilin yüzdelik durumu ekleme, hız ayarları üzerinde oynamalar yapma ve sevmediğiniz sembolleri kaldırmakta böylece mümkün.

Android 6.0 Marshmallow Ana Menü

Android 6.0 Marshmallow Ana Menü

Apple Store’dan tanıdık olduğumuz parmak izi ile alışveriş artık Android 6.0 Marshmallow ile de kullanılabilir halde. Uygulama indirirken bundan böyle sürekli şifrenizi girmek zorunda kalmıyorsunuz.Bunun için tek yapmanız gereken parmağınızı okutmak.

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Android M ile artık ana ekranı döndürebiliyoruz. Daha önceleri yalnızca ikincil sayfalarda dönebilen arayüz artık ana ekranda da yatay moda geçerek simgeleri yayıyor ve görüntüyü en boy oranına göre çeviriyor.

USB Type C girişini destekleyen yeni Android 6.0 Marshmallow, iddiasına göre şarj tüketimini  yaklaşık iki katı daha azaltarak batarya ömründen büyük tasarruf sağlıyor. Genel anlamda baktığımız zaman güncelleme ile bir batarya iyileştirmesi görmek mümkün ancak bunun iki katı kadar tasarruf sağladığı doğrusu bize pekte inandırıcı gelmiyor. Belki bu konuda konuşan uzmanlar biraz işi abartmış olabilir.

Android 6.0 Marshmallow Ağ Ayarları

Android 6.0 Marshmallow Ağ Ayarları

Android M

Facebook uygulamasının son zamanlarda getirdiği en büyük yeniliklerden birisi hiç şüphesiz bir bağlantıyı tıkladığınız zaman, programı terk etmeden ikincil bir ekran üzerinden tıkladığınız bağlantıyı açmasıydı. Böylece çarpı işaretini tıklar tıklamaz ana sayfada kaldığımız yerden gezinmeye devam edebiliyoruz.  Bu özellik artık Android M kullanıcılarının kullandığı diğer uygulamalar içinde geçerli. Bir uygulama içerisinde açılan reklam,link vb. bağlantılar artık mevcut uygulama üzerinde açılacak.

Android 6.0 Marshmallow Menü Özelleştirme

Android 6.0 Marshmallow Menü Özelleştirme

Android M ile ağ sıfırlama özelliği sayesinde Ağ Bağlantıları üzerinde yaptığınız tüm ayarlar sıfırlanabiliyor. Örneğin Bluetooth,Wifi vb. bağlantılar için sıfırla seçeneğini seçtiğiniz zaman, o ağ üzerinde kaydedilmiş olan kullanıcı adı bilgileri,şifreler vb. veriler tamamen tek tuşla siliniyor.

Android 6.0 Marshmallow Destekleyen Samsung Modelleri

Android 6.0 Marshmallow Destekleyen Samsung Modelleri

Yeni güncelleme ile artık telefonunuz size “Hangi Uygulama İle Açılsın” diye sormayacak. Bir YouTube linkini tıkladığınız zaman onu direk olarak YouTube uygulaması üzerinden size sormadan açabilecek. Bu bazı kullanıcıları rahatsız ediyor olsa da, kullanım esnasında vakit kazandırabilir.

Android 6.0 Doze Nedir

Android 6.0 Doze Nedir

Android 6.0 Marshmallow, artık hareketlerinizi algılayarak uygulamalar üzerinde değişiklikler yapabilecek. “Doze” adındaki bu yeni özellik ile hareket algılayıcı sensörler aracılığıyla uygulamalar aktif olarak kullanılabilecek. Böylece batarya ömründen tasarruf sağlanacak ve boşa kullanılan pil tüketimin de önüne geçilmiş olacak.

Bir diğer başlıkta Gizli Android Kodları ve İşlevleri Neler? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir