Akıllı Telefonlar Nasıl Takip Edilebilir?

Mobil işletim sistemlerinin gelişmesi ile birlikte dünyamızda hızlı bir değişim ve gelişim içerisine girmiş bulunmakta. Hatta artık yalnızca telefonlarımız değil, kol saatleri,televizyonlar,buz dolapları ve hatta çamaşır makineleri gibi birçok araç ve gereç akıllı diye nitelendirilen gelişmişlik seviyesine ulaşmış durumda. Hal böyle olunca da işlevsellikte artıyor ve merak edilen sorularda çoğalıyor. Bu sorular arasında en çok merak edilenleri akıllı telefon kullanıcıları arasında soruluyor. Bir telefon nasıl takip edilir,telefonda kullanılan içeriklere eş zamanlı olarak nasıl erişilir, arkadaşım kimle yazışıyor,benden habersiz nerelere gidiyor gibi değişik birçok soru var. Hal böyle olunca da mobil uygulama uzmanları boş durmamış ve bazı çözüm arayışlarına girişmişler.

Akıllı Telefon Casus Yazılımlar

Akıllı Telefon Casus Yazılımlar

Aslında bu teknolojiler daha önceleri de kullanılıyordu ancak sektöreldi. Örneğin araç kiralama servislerinin araçlarının nereye gittiğini uzaktan takip etmeleri, lüx araç firmalarının araba anahtarını kaybeden müşterileri için kapıları uydu üzerinden tek bir sinyal ile açmaları, taksi şoförlerinin en yakın bekleyen müşteri durağına tek merkez üzerinden yönlendirilmeleri, cep telefonu operatörlerinin işlenen cinayetlerde maktullerin son mesajlarını ve aramalarını polis teşkilatıyla paylaşmaları gibi vs. vs. birçok şey. Ama artık durum değişti. Çünkü iletişim kanalları genişledi ve ileri düzey kontrol takip yazılımları akıllı cihazlar ile cebimize kadar girdi. İşte tam burada uygulama geliştiricileri devreye girdi ve binlerce insan merak ettikleri soruların yanıtlarını bulmaya başlıyor. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan okurlarımıza akıllı telefonları nasıl takip edecekleri hakkında ipuçları verelim. Ancak hatırlatmadan geçmeyeceğimiz bir şey var ki, bu uygulamalar gizlilik haklarını ihlale kadar gideceğinden, kullanan kişilerin başına ciddi sorunlar açabilir.

Bir Akıllı Telefon Kullanıcısı Nasıl Takip Edilebilir?

Bir akıllı telefon kullanıcısını takip etmek için öncelikle bilmemiz gereken iki şey vardır. Birincisi, telefon takip uygulamasını takip etmek istediğimiz telefona yüklemeden veya takip etmek istediğimiz telefona gerekli dosyaları atmadan o cihazı takip edemeyiz. Yani hiçbir uygulama, “hadi bana telefon numarasını ver bende sana o telefonu takip edeyim” diye bir yeteneğe sahip değildir. Telefon takip uygulamaları alıcı ve verici olarak çift taraflı çalıştığından, takip edilecek telefonda verici görevi yapacak uygulamanın yüklü olması gerekmektedir. İkincisi ise iki cihazda da İnternet bağlantısı aktif olmadan takip yapılamaz.

Casus Telefon Yazılımı

Casus Telefon Yazılımı

Bazı casus uygulamalar cihazlara farklı bir uygulama şeklinde yüklenirler. Bu durumu şöyle anlatabiliriz. Bir arkadaşınız uygulama marketinden telefonunuza bir oyun indirdi ve sizde aynı renkteki kutucukları yanyana getirerek oyunu oynamaya başlıyorsunuz. Fakat birde bakıyorsunuz ki masumane ve eğlenceli görünen bu oyun mikrofona,rehberinize,kameranıza veya işletim sisteminin temel dosyalarına erişim için yetki istiyor. İşte bu hiç normal bir durum değil. Fakat siz durumu geçiştirmek,ileti penceresini okumaya erinmek veya oyunun en heyecanlı yerinde biran önce kaldığınız yerden devam etmek için gelen iletiye onay verip hızlıca geçtiniz. Bingo.. artık telefonunuz takip ediliyor olabilir. Hatta telefonunuzu takip etmek isteyen kişi çoktan oyunu açarken bu yetkileri vermiş de olabilir. Bu casus uygulama telefonunuzda bir oyundan ibaret durur ve canınız sıkıldığında açar oynarsınız. İşte bir telefona casus yazılım yüklemek bu kadar kolay.

Telefon Görüşmesi Dinleme

Telefon Görüşmesi Dinleme

Uygulamayı telefona yüklemek için elbette kullanılan tek yol bu değil. Casus yazılımlar tarafından sağlanan bir mail,müzik dosyası veya resim dosyası gibi birçok belgenin içerisine casus kodlar eklenebiliyor. Bir resmi görüntülemek,bir mail’i açmak yada bir müziği dinlemek için yapılan bir tıklama, arka planda birçok şeye sebebiyet veriyor olabilir. Eğer takip etmek isteyen taraf sizseniz ve bunları nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bir arama motoru üzerinden telefon takip uygulaması vb. şekillerde sorgu yapmak. Göreceksiniz ki bu işi yapabilen sayısız uygulama mevcut.

Akıllı Telefon Nasıl Takip Edilir

Akıllı Telefon Nasıl Takip Edilir

Casus Yazılımlar İle Neler Yapılabilir?

Casus yazılımlar sayesinde yapabilecekleriniz arasında, hemen hemen takip etmek istediğiniz telefon elinizdeyken ne yapabiliyorsanız hepsini yapılabiliyorsunuz.

Casus Arama Dinlemesi

Telefonda yapılan görüşmeyi otomatik olarak kendi online depolama alanında saklama veya eş zamanlı olarak dinleme yapılabilir. Hangi numaraların kaçkere,hangi tarihte arandığı ve görüşme süreleri gibi bilgiler mail veya sms yoluyla edinilebilir.

Telefon Görüşmesi Nasıl Dinlenir

Telefon Görüşmesi Nasıl Dinlenir

Ortam Dinlemesi

Telefonun mikrofonu uzaktan aktif ederek, ortamdaki konuşmalar vb. sesler dinlenebilir. Bazı uygulamalara anahtar kelimeler girilerek, otomatik ses kayıtları alınabilir. Örnek verecek olursak, kibrit kelimesini anahtar kelime olarak tanımlandı diyelim. Bir konuşma esnasında kibrit kelimesi geçtiği anda cihaz otomatik olarak ses kaydı almaya başlar ve karşı tarafa iletir.

Ortam Dinlmesi Nasıl Yapılabilir

Ortam Dinlmesi Nasıl Yapılabilir

SMS Takibi

Cihazda yapılan yazılı görüşmeler depolama alanınıza kaydedilir veya tarafınıza iletilir. Metin mesajları takip edilen telefondan silinse dahi, yedeklenmiş iletiler sizin depolama alanınızda kayıtlı durur.

Cep Telefonu SMS Takip

Cep Telefonu SMS Takip

GPS Bilgisi ve Konum Takibi

Telefonun nerede olduğunu harita üzerinden dilediğiniz anda görebilirsiniz.

Cep Telefonundan Konum Takibi

Cep Telefonundan Konum Takibi

Web Sayfası Kayıtları

Takip edilen cihaz üzerinden hangi web sitelerine girildiğini görebiliyor, bu URL adreslerini kayıt altına alabiliyorsunuz.

Telefondan Girilen Web Sayfalarını Bulma

Telefondan Girilen Web Sayfalarını Bulma

Sosyal Medya Vb. Uygulamaların Takibi

Skype,WeChat,Whatsapp,Facebook,Twitter vb. uygulamaları içerisinde yapılan yazışmaları ve görüşmeleri de izleyebilir, kayıt altına alabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı İzleme

Sosyal Medya Hesabı İzleme

Ekstra Yazılım Yüklemeden Telefon Takibi Mümkün Mü?

Yazılım yüklemeden bir telefonu takip etmek mümkün ancak bu takip yalnızca konumsal olarak yapılabiliyor(yalnızca destekleyen akıllı telefon modellerinde). Yani yazılım yüklemeden sadece cihazın haritadaki konumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Genellikle her marka telefonun kendisinde yüklü olarak gelen özel bir konum bulma yazılımı var. Bu servisin çalışabilmesi için takip edilecek telefondaki konum servislerinin sürekli açık olması ve internet bağlantısının da aktif olması gerekiyor. Ardından takip edilecek telefonda oturumu açılmış bir kullanıcı hesabı olması (Htc.com hesabı,iCloud hesabı,Gmail hesabı gibi) gerekiyor.

Telefon Konuşması Takip Etme

Telefon Konuşması Takip Etme

Cihazı uzaktan takip edebilmek için tüm bu gereksinimler karşılandıktan sonra, telefon üreticisinin kendi sağlamış olduğu web hizmeti üzerinden konum bulma servisine girip, tanımlı hesaptan oturum açtıktan sonra, o hesap ile eşleşen akıllı telefonun konum verisine ulaşabiliyorsunuz. Konum takip uygulaması yüklü olarak gelmeyen telefonlarda ise bu işi, çok işlevli antivirüsler veya  hırsızlığa karşı kullanılmak üzere tasarlanan ve konum takibi sağlayan uygulamaları yükleyerek yapabiliyorsunuz.

Bir diğer başlıkta FB Messenger'da Satranç Nasıl Açılır ? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • telefon takip

2 - “Akıllı Telefonlar Nasıl Takip Edilebilir?

    • Sevgili Fatma
      Çift veya tek sim kart fark etmeksizin, yazmış olduğumuz makale tüm akıllı telefonlar için geçerlidir. Ancak biz elbette bir başkasının cihazının takip edilmesini etik bulmuyoruz. Hukuki bir durum söz konusu ise, gerekli adli makamlardan yardım talep ederek ve izin alarak bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bizlere soru sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir