4.5G Ne Gibi Yenilikler Sağlayacak ?

Son zamanlarda gündemi sıkça meşgul eden 4.5G ihalesi nihayet sonuçlandı ve artık operatörler yeni bağlantı sisteminin kurulumlarına başlıyorlar.Toplamda 3 Milyar 960 Bin Euro gibi bir rakama mal olan yeni altyapıda, Turkcell 8,Avea ile Vodafone ise 5 paket satın aldı. 3G’ye nazaran oldukça hızlı ve ileri teknoloji olan 4.5G, elbette birçok yeniliği ve avantajı da beraberinde getiriyor.

4.5G Nedir?

4.5G’nin ne olduğunu kısaca tanımlayacak olursak, 3G’den daha hızlı ve kapsama alanı daha geniş olan bir veri bağlantı protokolü diyebiliriz. Şimdi Avrupa’nın uzun zamandır kullandığı bu sistemin bize kazandırdıkları hakkında ise bazı örnekler verelim.

4.5G Özellikleri

4.5G Özellikleri

3G ile 3 dakika süren indirmeler, 4.5G ile 25 saniyeye kadar kısalıyor. Örneğin online olarak oynadığınız bir oyunun açılması eskiye nazaran 7 kat daha da hızlanacak. Bu da oldukça büyük bir ilerleme diyebiliriz.

4.5G Ne Anlama Geliyor

4.5G Ne Anlama Geliyor

4.5G’ye sahip bir cihaz ile herhangi bir müzik servisi üzerinden müzik indirmek isterseniz bunu 1 saniyede yapabileceksiniz. Eskiden bu süre 3G ile yaklaşık 11 saniye idi.

4.5G Nedir

4.5G Nedir

3G bağlantısına sahip bir cihazda video upload etmek, videonun boyutuna ve çözünürlüğüne göre değişiyor elbette. Önceleri HD çözünürlüklü bir video 3G bağlantısı ile 20 saniyede yüklenirken, bu süre 4.5G ile 1 saniyeye kadar düşüyor.

4.5G Nedir Nasıl Çalışır

4.5G Nedir Nasıl Çalışır

4.5G ile video upload işleminin kat kat kısalmasının yanı sıra, video izlemek için beklenen sürede yeni bağlantı teknolojisi ile oldukça hızlanıyor. Örneğin 1.5 dakika beklendikten sonra açılan bir videonun bekleme süresi, 4.5G bağlantısı sayesinde 30 saniyeye düşüyor.

4.5G Yenilikleri Neler

4.5G Yenilikleri Neler

Yüksek çözünürlüklü fotoları indirmekte artık eskisinden çok daha kolay oluyor. Üstelik bağlantı hızına bağlı olarak fotoğrafın kalitesi de artık 4.5G ile düşmüyor. Çünkü dilediğiniz fotoğrafı indirmek sadece 1 saniye sürüyor. Bu süre eskiden 25-30 saniye arası idi.

4.5G Ücretlendirmeleri Hakkında

Peki 4.5G ’nin bu kadar hızlı olmasının bizlere maliyeti ne olacak? İlk olarak 2007 yılında Güney Kore tarafından kullanılmaya başlanan ve günümüzde 50’den fazla ülkenin uzun bir süredir kullandığı 4.5G, ülkemize neden bu kadar geç geldi? Doğrusu söylemek gerekirse küresel ekonomi ve ülkemizdeki alt yapının yetersizliği bu soruya yeterince iyi bir cevap oluyor. Hatırlayacak olursanız çok değil bundan daha 10-15 sene öncesine kadar fiber internet bağlantısı hemen hemen yoktu. Hatta ve hatta cep telefonları ve 3G veri bağlantısı da yine yok denecek kadar azdı. Bu da demek oluyor ki, ülkemiz mobil teknolojiler konusunda geç yol almış olsa da hızla ilerliyor.

4.5G Ne Demek

4.5G Ne Demek

4.5G teknolojisinin fiyatlarına gelince. Bildiğimiz gibi ülkemizde büyük firmalar tarafından tüketicileri düdükleme geleneği yıllardır süregeliyor ve özenle gerçekleştiriliyor. Kullanıcıdan habersiz kesilen vergiler, kullanıcının isteği dışında kişisel bilgilerinin dağıtılması ve satılması, kullanıcılara sorulmadan onaylanan ve abone edilinen servisler, 5 dakikalık reklam filmlerinde ışık hızında geçen alt yazı ile üreticinin üzerinden sorumluluğun kaldırılması gibi birçok ahlaksız ve etik dışı davranış, bilindik büyük firmalar tarafından yıllardır yürütülüyor. Yani kısaca söylemek gerekirse, Avrupa’nın çok uygun fiyatlardan sahip olduğu bu bağlantı teknolojisine bizler muhtemelen yine fahiş fiyatlardan sahip olacağız. Artık bu rakamların ne olacağı, üreticilerin tüketicileri ne kadar yolabileceğine bağlı. Bekleyip göreceğiz.

Bir diğer başlıkta En İyi Web Tarayıcı Hangisi? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir