2017’de AKK Sınırlaması Nasıl Olacak? Yeni Hızlar Ne Alemde?

BTK tarafından yapılan açıklama ile birlikte, her ne kadar istediğimiz haberleri alamasakta güzel gelişmeler var gözüküyor.En azından eskisine nazaran daha yaşanabilir bir internet dünyasına merhaba diyeceğiz. Peki yeni açıklanan yükümlükler ne anlam taşıyor? Buna göre yeni internet sınırlamaları nasıl olacak? Şimdi tüm sorularla birlikte cevaplara geçelim.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak

1-Adil Kullanım Kotası Nasıl Uygulanacak?

Yeni AKK kurallarına göre internet hızları ve sınırlamaları aşağıdaki gibi olacak. Buna göre AKK’yi geçince 4 kat yavaşlatılan internet hızları artık en fazla 2 katı yavaşlatılabilecek.

Tarife Hızı AKK Sonrası Hızı
4 Mbit/s – 8 Mbit/s Arası 3 Mbit/s
8 Mbit/s – 16 Mbit/s Arası 5 Mbit/s
16 Mbit/s – 24 Mbit/s Arası 8 Mbit/s
24 Mbit/s – 50 Mbit/s Arası 16 Mbit/s
50 Mbit/s – 100 Mbit/s Arası 24 Mbit/s
100 Mbit/s – 500 Mbit/s Arası 32 Mbit/s
500 Mbit/s – 1000 Mbit/s Arası 64 Mbit/s

 

2-Yeni AKK Kuralları Ne Zaman Yürürlükte Olacak?

BTK tarafından tanınan süreye göre, internet sağlayıcılar en geç 1 Mayıs 2017’ye kadar yeni kuralları uygulamak zorunda olacaklar. Ancak onların belirtilen tarihe kadar abonelerini sömürmeye devam edeceklerini, yeni kuralları ihlal etmeden abonelerini nasıl eskisi gibi soyacaklarının yollarını arayacağını düşünüyoruz.

Cep Telefonundaki İnternet Hızlarında Değişme Olacak mı?

Maalesef bu konuda yapılan bir çalışma henüz yok. Yani tıpkı eskisi gibi yüksek ücretlerden düşük internet tarifelerini kullanmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda internet paketleri biten aboneler internete 128 Kbit/s ile bağlanmaya devam edecekler.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak

3-AKK Gece 2 ile Sabah 8 Arasında Geçerli Olmayacak

Yeni yasa tasarısı ile birlikte, gece 02:00 ile 08:00 arasında kullanılan internet hakları AKK’den satılmayacak. Yani bu saatlerde tüketilecek internet AKK kotasını doldurmayacak. Hatta AKK kotasını doldurduğunuz için internetiniz yavaşlatılmış olsa dahi, bu saatler arasında kotayı aşmamışçasına mevcut hızın tamamıyla internete bağlanabileceksiniz.

4-AKK Tamamen Kalkacakmı?

AKK‘nini tamamen kalkması elbette tüm abonelerin ortak temennileri. Çünkü bu konuda haklı olarak çok fazla şikayet var. Kullanıcılar ne kadar yüksek tarife ücretleri ödeseler dahi o kadar kısa süre içerisinde kotaları doluyor ve yavaş bir internet bağlantısı ile yüksek fiyatlardan internete bağlanmak durumunda kalıyorlar. İşte bu durumun farkında olan BTK, 1 Ocak 2019 yılı itibariyle AKK‘yi tamamen kaldıracak ve özgür bir internetin tadını çıkaracağız.

AKK Nedir Ne Zaman Kalkacak

AKK Nedir Ne Zaman Kalkacak

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir